Учнівське самоврядування

Учнівське самоврядування – це спосіб, принцип організації учнівського колективу, що забеспечує комплексний виховний вплив на учнів, залучаючи їх до усвідомленої, систематичної участі у справах школи, класу, до розв’язання важливих питань школи.        Розгорнута система учнівського самоврядування у школі дає можливість розвивати в учнів такі якості:

•  демократичну культуру;

•  відповідальність;

•  почуття господаря своєї школи;

•  солідарність;

•  здатність висловлювати власні думки.

Бажано, щоб колектив школи працював над реалізацією проблеми:  “Через самостійну творчу діяльність на засадах самоврядування до формування основ демократичної мінтальності”.

Бажано, щоб девізом діяльності органів шкільного самоврядування учні обрали слова: “Пропонуй! Плануй! Організовуй! Виконуй!”, щоб діяли за принципом: “Самі вирішили – самі зробили – самі відповідаємо”. Учні повинні стати активними, знайти своє місце у справах свого колективу, школи.

Роботу самоврядування необхідно налагодити таким чином, щоб кожен учень мав доручення (постійні, тимчасові), протягом свого навчання проходив школу учнівського самоврядування.

Найвищий орган самоврядування  -- Рада школи, нищий – Рада капітанів (лідерів), роботою якої керують  капітан школи (лідер) та його заступник.  До складу Ради капітанів входять капітани (лідери) класів 5 – 11. Члени Ради капітанів (лідерів) керуються у своїй діяльності статутом, затвердженим Радою школи, педрадою.

Склад Ради капітанів змінний, оскільки до неї входять капітани 5-11 кл, а бажано 1 раз на чверть міняти капітана та його заступника, щоб кожний учень мав можливість побувати в ролі керівника. Засідання Ради капітанів відбувається раз на місяць.

Кожен учень бере участь у роботі певного центру класного колективу. По одному представнику від класних центрів делегуються до загальношкільних центрів. На огранізаційному засіданні обирається голова центру та його заступник, які представляють даний центр у Раді школи.

Рада школи координує  роботу центрів, вносить пропозиції щодо їх роботи, одночасно контролюючи роботу Ради капітанів і через їх діяльність – роботу відгалужень центрів у класних колективах.

У разі необхідності члени центрів можуть отримати консультаціїї в учителів-консультантів, які керують роботою центрів. У своїй роботі кожний центр керується певними завданнями. Ефективність роботи центрів залежить від їхньої тісної співпраці. Напраклад, у підготовці заходів під час  предметних тижнів беруть участь центри дисципліни і порядку, науки, преси, естетичний та інші.

Таким чином, учні зі шкільного віку починають набувати досвіду співпраці, толерантності поведінки, культури спілкування.